Go To Global Site
Witamy w UCB Polska

Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęściej występującą formą zapalenia stawów u dzieci. Określenie “młodzieńcze” odnosi się do przypadków zachorowań w wieku poniżej 16 lat.

MIZS sprawia, że stawy stają się sztywne i bolesne. W przeciwieństwie do dorosłych cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), wielu dzieciom udaje się wyrosnąć z tej choroby po przejściu leczenia. Niektóre z nich będą wymagały kontynuacji leczenia również w wieku dorosłym.

Rozróżniamy trzy rodzaje MIZS, wszystkie z nich charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym stawów. Jednak każdy z tych rodzajów choroby wyróżnia się innymi objawami, sposobami leczenia oraz rokowaniem.

  • Nielicznostawowa - to najczęstsza i jednocześnie najłagodniejsza forma. Dziecko, które choruje na ten typ MIZS może doświadczać bólu w 1-4 stawów, takich jak: kolana, kostki, palce u rąk i nóg, nadgarstki, łokcie oraz biodra.
  • Wielostawowa - jest poważniejszą odmianą MIZS. Dotyka większej ilości stawów i ma tendencję do pogłębiania się w perspektywie czasu.
  • Układowa – jest najrzadziej występującym rodzajem MIZS, ale może być też najpoważniejsza. Przyczynia się do odczuwania bólu w wielu stawach i zdarza się, że  rozprzestrzenia się również na organy wewnętrzne.