Go To Global Site
Witamy w UCB Polska

Łuszczycowe Zapalenie Stawów

Łuszczycowe Zapalenie Stawów (ŁZS) jest chorobą zapalną stawów, gdzie pacjent cierpi zarówno na łuszczycę, jak i zapalenie stawów. Łuszczyca jest społecznie wykluczającą chorobą skóry, trwającą całe życie, spowodowaną gwałtownym powierzchniowym przyrostem komórek skóry.

Objawy ŁZS wahają się od łagodnych do poważnych i mogą przebiegać w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku łuszczycy. Wszystkie rodzaje zapalenia stawów, w tym łuszczycowe zapalenie stawów może powodować sztywność, ból i brak możliwości ruchu w obszarach dotkniętych chorobą. ŁZS może zaatakować jakikolwiek staw, pojedynczy lub po obu stronach ciała, na przykład jedno lub obydwa kolana. Najczęściej daje o sobie znać w stawach rąk i stóp, ale może również wywołać stan zapalny, obrzęk oraz ból w większych stawach takich jak: kolana, łokcie, biodra i kręgosłup.

Wpływ ŁZS na życie chorego zależy od nasilenia objawów oraz lokalizacji stawów objętych chorobą. Często towarzyszy mu zmęczenie i niedokrwistość (anemia). Niektórzy pacjenci doświadczają również zmian nastroju. Podjęcie leczenia oraz redukcja stanu zapalnego często pomagają w radzeniu sobie z powyższymi problemami.